Kalkulator raty na samochód

%
Kwota kredytu Oprocentowanie Okres spłaty Raty


6 zasad których musisz przestrzegać biorąc samochód na raty

Kredyt samochodowy jest zazwyczaj przyznawany na korzystnych warunkach. Nie mniej jednak nie jest to reguła. Jeśli nie chcesz słono przepłacić stosuj się do poniższych zasad.

Nie ufaj reklamom

Reklamy nigdy nie podają pełnej informacji o faktycznych kosztach kredytów. Reklama jest jedynie wabikiem na klientów. Wystarczy wprowadzić dane kilku ofert w nasz kalkulator rat samochodowych by przekonać się czy promowana oferta rzeczywiście jest taka atrakcyjna.

Porównuj wiele ofert

Na polskim rynku działa wiele banków i firm pożyczkowych. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę odwiedź kilka konkurencyjnych placówek alby poznać kilka alternatywnych ofert. Włożony wysiłek na pewno zaowocuje bowiem różnice w kosztach między najtańszymi a najdroższymi ofertami są ogromne. Najtańszy kredyt samochodowy jest często ponad dwa raty tańszy niż najdroższy.

Nie patrz tylko na oprocentowanie

Uważaj! Kredyty o takim samym oprocentowaniu mogą znacznie różnić się ceną ze względu na liczne opłaty dodatkowe.

Oprocentowanie jest tylko jednym z wielu składników kształtujących cenę pożyczki. Nie bez znaczenia jest wysokość prowizji, ubezpieczenia czy innych opłat pobocznych.

Opłat dodatkowych nie można bagatelizować bo często są one wyższe niż te wynikające z oprocentowania nominalnego. Należy być szczególnie czujnym analizując kredyty samochodowe bez bik, gdyż te oferty często mają wiele ukrytych opłat.

Dobrym kryterium porównawczym jest RRSO, które bierze pod uwagę oprocentowana oraz opłaty dodatkowe związane z zaciągnięciem pożyczki.

Rodzaj rat

Typ rat kredytu jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jego cenę. Raty równe wydają się na atrakcyjniejsze bo początkowo są znacznie niższe niż raty malejące, ale w rzeczywistości są one znacznie droższe.

Raty równe są dużo droższe niż raty malejące.

Wypróbuj nasz kalkulator rat kredytu samochodowego i przeprowadź kilka symulacji kredytu o takich samych parametrach z wyjątkiem typu rat. Zobacz jak duża jest różnica w kwocie jaką zapłacisz w przypadku rat równych i malejących.

Forma zabezpieczenia

Forma zabezpieczenia jest bardzo istotną kwestią, zwłaszcza gdy będziemy chcieli sprzedać samochód.

W przypadku zastawu rejestrowego w sądzie rejestrowym jest to wyjątkowo kłopotliwe, czasochłonne i kosztowne. Zanim będzie można sprzedać samochód należy:

  1. uzyskać zgodę banku
  2. usunąć wpis z rejestru sądowego
  3. przerejestrować samochód w wydziale komunikacji

Takich kłopotów nie będą mieć osoby, które zdecydują się na częściowe przywłaszczenie pojazdu przez kredytodawcę. Wystarczy jedynie za porozumieniem z bankiem przerejestrować auto i sprawa załatwiona.

Czytaj umowy

Umowy kredytowe są bardzo skomplikowane. Pełne są zawiłych terminów finansowych. Jednak jej lektura jest niezbędną. Umowa zawiera pełne informacje o kosztach wliczając w to:

  • oprocentowanie
  • prowizję
  • ubezpieczania
  • kary za opóźnienia w spłacie
  • koszt wcześniejszej spłaty

Mimo, że umowy są zawiłe i pełne odwołań do tabeli opłat i prowizji należy je dokładnie przestudiować. Lekceważenie opłat dodatkowych i zbytnie zaufanie do instytucji słono kosztuje.

Jeszcze raz uczulamy na tzw. kredyt samochodowy bez bik, który pozornie wygląda na tani, a w rzeczywistości najeżony jest ukrytymi opłatami, które znacząco podnoszą jego koszt.


KredytNaSamochod.net Poleć!

Wczywywanie... 9